Küçük çiftçiler Arifiye’den başladı

Küçük çiftçiler Arifiye’den başladı

PAYLAŞ:
Küçük çiftçiler Arifiye’den başladı

EĞİTİM

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Arifiye Belediyesi, Mısır Araştırma Ensitüsü ve Arifiye Bekir Sıtkı Durgun İlkokulu ile planlanan Türkiye’nin Kurumsal Bazlı ilk tarım projesi ”Küçük Çiftçiler Projesi” başladı.

Toprakla buluşuyor

Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün ev sahipliği yaptığı Küçük Çiftciler projesinin lasmanı yapılarak protokol imzalandı. Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Arifiye Belediye Başkanlığı, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Arifiye Bekir Sıtkı Durgun İlkokulu tarafından hayata geçirilecek olan “Küçük Çiftçiler Toprakla Buluşuyor Projesi” nin tanıtımı Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde gerçekleştirildi.

 

Törene katılım

Programa Kaymakam Bekir Dınkırcı’nın, yanı sıra Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gülaç, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürü Yavuz Ağı, Arifiye Bekir Sıtkı Durgun İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı Fatih Yeter, okul müdürleri, öğrenciler, çok sayıda davetli katıldı. Kaymakam Dınkırcı konuşmasında, Vali Ahmet Hamdi Nayir’in selamlarını iletti.

 

Sorumluluk duygusu

Kaymakam Dınkırcı konuşmasının devamında toprağın ve suyun önemine dikkat çekerek, “Bir santim toprağın oluşması için 200 yıl gerekiyor. 800 yılda yani toplam bin  yılda oluşuyor. Bu açıdan öğrencilerimize çevreyi koruma ve toprağımıza sahip çıkma bilincinin yerleştirilmesinin geleceğimiz için ne derece önemli olduğunu bilmeliyiz. Bu proje çok önemlidir. Bütün okullara örnek olacak ve öğrencilerimizin sorumluluk duygusu geliştirecek, toprağa özgürce dokunabilecek, gözlem yapabilecek, çözüm üretecek, sosyalleşme imkânı sağlayacaktır. Projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

 

Arifiye’nin potansiyeli

Ülkemizde süt tüketiminin yılda 24 litre, AB ülkelerinde ortalama 80-90 litre olduğunu belirten Kaymakam Dınkırcı, “Dünyada en çok süt tüketilen ülke 136 litre ile Finlandiya’dır. Tüm öğrencilerimize bol bol süt içmelerini tavsiye ediyorum. Bu tür projeler ileriye yönelik gelir getirmesi için önemlidir. Bunun en canlı örneğini Türkçaybaşı Mahallesinde 9 bin 600 metrekare örtü altı sebzeciliği yapan Yalçın Kula’dır. Dikey teknoloji kadar yatay teknoloji de önemlidir. Arifiye bu bağlamda tarım, hayvancılık, turizm, ticaret ve sanayii potansiyeli olan bir ilçemizdir” dedi.

 

İlk tohumlar ekildi

Daha sonra Küçük Çiftçiler Projesinin sunumu yapılarak, Arifiye Bekir Sıtkı Durgun İlkokulu 3. Sınıflar toplam 10 şube ve 280 öğrenci ile planlama doğrultusunda çalışmalarına başladığı, öğrencilerin Arifiye Belediye Başkanlığının sağladığı ulaşım imkanları ile Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gitti. Burada kurumun görevli mühendisleri tarafından teorik ve uygulamalı eğitim alarak bahçenin öğrenciler ile birlikte hazırlanması sağlandı. Öğrenciler görevliler eşliğinde ilk tohum ekimleri yaptı.

 

Meydanda satılacak

Öğrencilere seracılık eğitimi verilerek serada tohum çimlenme çalışmaları yapıldığı, ilerleyen süreçte bahçenin bakımı ve filizlenen bitkilerin gelişim süreci öğrenciler tarafından gözleneceği ayrıca yetişen ürünler Arifiye Kent Meydanı’nda açılacak tezgâhlarda öğrenciler tarafından satılarak elde edilen gelir ile ihtiyaç sahibi öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanmasının planlandığı anlatıldı.

 

Projenin amacı

Proje ile çocukların paylaşma davranışını içselleştirmesine yardımcı olmak, toplumsal sorunlara duyarsız kalmayan bireyler yetiştirmek, öğrencilere toprağı ekip biçmeyi hasadı öğretmek, bir canlının sorumluluğunu alabilmeyi sağlamak, sabırlı ve düzenli olarak gözlem yapmayı, süreci takip etmeyi öğrenmesine rehberlik etmek, sağlıklı beslenmeyi ve kendi ürettiği ürünleri tüketmesini sağlamak, öğrenmekten zevk alan, heyecan duyan, meraklı, araştırmacı, gözlem yapan, çözümler üretebilen bireyler yetiştirmek hedeflendiği belirtildi.

 

Fide ekimleri

Proje sunumunun ardından küçük çiftçiler ve protokol üyeleri sera eğitimine dahil olarak fide ekimi gerçekleştirdiler. Proje kapsamında projeye ait bahçeler öğrenciler tarafından hazırlanıp ilk tohum ekimleri yapıldı. İlerleyen süreçte bahçenin bakımı ve filizlerin gelişimi de takip edilecek.

Dikkat! YASAL UYARI: Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Yorumcu'ya aittir.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz