Hasan Hüseyin Kesmen

Hasan Hüseyin Kesmen

ERBAKAN HÜKÜMETİNİ BİZ DEVİRDİK Hasan Hüseyin Kesmen

ERBAKAN HÜKÜMETİNİ BİZ DEVİRDİK

Besmele, hamdele ve salat u selamdan sonra… 

Bir önce ki yazımın devamı;

SEÇİLMİŞ HÜKÜMETE KARŞI SÜLEYMAN DEMİREL VE MGK KILIÇLARI ÇEKTİ

17 Ocak 1997- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'dan Genelkurmay Başkanlığında brifing aldı.

28 Ocak 1997- Danıştay, Bakanlar Kurulunun, memurların çalışma saatlerinin Ramazan ayına göre düzenlenmesini öngören kararnamesini durdurdu. Danıştay, kararnameyi laikliğe aykırı bulduğu için durdurduğunu açıkladı.

31 Ocak 1997- Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, MGK Genel Sekreteri Orgeneral İlhan Kılıç, (MİT) Müsteşarı Sönmez Köksal, Cumhurbaşkanı Demirel'i ziyaret etti. Ziyarette, "Taksim Meydanı'na cami yapılması, başörtüsü meselesi, Ramazan mesaisi" gibi konular hakkında konuşuldu.  

SİNCAN'DA TANKLARLA DEMOKRASİYE BALANS AYARI

31 Ocak 1997- RP’li Sincan Belediyesi tarafından Filistin'le dayanışma gecesi düzenlendi. Geceye İran Büyükelçisi Muhammed Rıza Bagheri de davet edildi. Programda Filistin intifadasını canlandıran bir tiyatro sergilendi ve çeşitli konuşmalarla birlikte Sincan Belediye Başkanı Bekir Yıldız da burada bir konuşma yaptı. Konuşma sebebiyle 6 Şubat'ta gözaltına alındı. Yargılandığı Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından 4 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı.  

4 Şubat 1997- Başbakan Erbakan, Sincan'daki etkinlik nedeniyle gerilen ortamı yumuşatmak amacıyla "Biri hata en bir resim asarak bu ülkeyi yıkamaz." dedi. Aynı gün 20 tank ve 15 zırhlı araç Sincan kent merkezinden geçiş yaptı. Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir, tankların geçişi ile ilgili olarak sonra yaptığı açıklamada "Demokrasiye balans ayarı yaptık." İfadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Demirel, de olaydan hemen sonra Başbakan Erbakan'a bir "uyarı mektubu" gönderdi.

İRTİCA PKK'DAN DAHA BÜYÜK TEHLİKEDİR

15 Şubat 1997- Cuntanın yönlendirmesiyle Ankara'da "Şeriata karşı kadın yürüyüşü" adı verilen yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe TBMM Başkanvekili Uluç Gürkan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da katıldı.

24 Şubat 1997- Genel Kurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı İsrail’i ziyaret etti. Karadayı, dönemin İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu ve Genelkurmay başkanı Amnon Şahak ile görüştü. MGK kararlarından hemen önce İsrail’e yapılan bu ziyaret darbenin arkasında İsrail’in olduğu gün yüzüne çıktı. ABD'deki Yahudi lobilerinden "Yahudi Ulusal Güvenlik Enstitüsü" (JINSA) 28 Şubat 1998 de yaptığı açıklamada Erbakan hükümetini kendilerinin devirdiğini itiraf etmişti.

24 Şubat 1997- DKK Oramiral Güven Erkaya, "İrtica PKK'dan daha büyük bir tehlikedir." dedi. 

DOKUZ  SAATLİK 28 ŞUBAT 1997 MGK TOPLANTISI

28 Şubat 1997- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplandı. 9 saat süren toplantının ardından 28 Şubat kararları açıklandı. "Rejim aleyhtarı irticai faaliyetlere karşı alınması gereken tedbirler" başlıklı bildiri, toplam 18 maddeden oluşuyordu.

 

Bu makale toplam 674 kez görüntülendi!.

Dikkat! YASAL UYARI: Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Yorumcu'ya aittir.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

lale23 Mart 2018, Cuma - 08.46

yazının devamı ne zaman üç aylar ve çanakkale için yazı yazmadının

kudal20 Mart 2018, Salı - 21.54

Güzel bir yazı hocam devamını bekliyoruz

Kalem20 Mart 2018, Salı - 07.04

28 şubat’ı bırakın hocamda 18 çanakale şehitleri ile bişeyler yazmanızı bekliyoruz.

Başka18 Mart 2018, Pazar - 20.10

Bay arşivci, siz gelip devrim mi yapacaksınız

Muhterem18 Mart 2018, Pazar - 17.33

Hocam bizleri ziyaret etmeni arzu ediyoruz hep biz geliyoruz

Yazarlar