Hasan Hüseyin Kesmen

Hasan Hüseyin Kesmen

BEN ORUÇLUYUM DE Hasan Hüseyin Kesmen

BEN ORUÇLUYUM DE

BEN ORUÇLUYUM DE

Besmele, hamdele ve salatü selamdan sonra;

ORUCUN VE RAMAZAN-I ŞERİFİN FAZİLETİ

Allah (cc) Onbir ayın sultanı başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluş olan Ramazan- Şerif ayına, Filistin’deki şehitlerden dolayı buruk bir sevinç, mutluluk ve heyecan içinde, kavuşturdu. Tabii olarak her sene olduğu gibi Ramazan- Şerif ayının ve orucun fazileti, bereketi hakkında Ayeti Celile, Hadisi Şerif ve Evliyeullahın kelamlarıyla bir nebze anlatmaya gayret edeceğim.

Rabbimiz Ey imân edenler! Oruç sizden önceki ümmetlere farz kılındığı gibi, size de sayılı günlerde farz kılındı. Ola ki korunup sakınırsınız.” Buyuruyor.

Sanki Allah (cc) ey kullarım sadece size (Yani Ümmeti Muhammede) oruç farz kılınmadı sizden önce gelen ümmetlere de orucu farz kıldım. Korkmayın! Çok ağır bir ibadet değil, o halde sakın ha orucu şu veya bu bahanelerle tutmamazlık yapmayın demek istiyor. Niye? Çünkü; mükafatı da bol cezası da.

Peygamber Efendimiz (sav) “Ramazan-ı Şerifte, oruç tutmak çok sevaptır. Özürsüz oruç tutmamak büyük günahtır”. Buyuruyor. Tirmizi

ORUÇ ÜÇ KISIM

Peygamber Efendimiz (sav) “Gerçek oruç, sadece yiyip içmeyi değil, boş ve ßoş ve hayasız sözleri de terk ederek tutulan oruçtur.”

Ulema orucu üç kısma ayırmıştır. Bunlar avamın orucu, havassın orucu ve ehassu’l-havâs orucudur. 

  1. Avâmın orucu ki bu, sıradan Müslümanların orucudur. Bu oruç her kesin bildiği üzere imsâktan iftara kadar, yemekten, içmekten ve cinsî münasebetten uzak durmakla tutulmaktadır.
  2. Havâssın orucudur ki bu, sâlihlerin orucudur. “Tüm uzuvları günahlardan engellemek” diye tarif edebileceğimiz bu oruç, beş şey korunmadan tamamlanmaz. Yani gözü ile harama bakmaz, kulağı ile haram olan şeyleri dinlemez, ağzından kötü söz çıkmaz ve haram lokma yemez, elini harama uzatmaz, ayakları ile de harama gitmez
  3. Ehassu’l-havâs orucu ki bu, kalbi alçak fikirlerden ve dünyevi düşüncelerden, hatta “Allâh-u Teâlâ dışındaki her şey” demek olan mâsivâ’dan korumaktır. Başkalarının orucu bir şey yiyip içmekle bozulduğu gibi, bu zatların orucu da, Allah-u Teâlâ dışındaki herhangi bir düşünceyle batıl olur.

Peygamber Efendimiz (sav) “Bilhassa oruçlu iken çirkin, kötü söz söylemeyin! Birisi size sataşırsa, ona? Ben oruçluyum deyin! “ Buyuruyor. Buhari

Böyle bir oruç insanı kendi benliğine döndürür safileştirir. Melekleştirir. Rabbim böyle oruç tutmayı bizlere de nasip eylesin.

ORUÇ TUTANIN GÜNAHLARI AF OLUR

Dünyada yaşayan tüm insanlar hususiyetle Müslümanlar Ramazanı Şerif ayını ganimet bilmeli ondan azami derecede istifade etmeli.

Çünkü bu ayda;

İmam-ı Rabbani (ks) “Nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir.

Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca iftar ettirene de sevap verilir. O oruçlunun sevabından hiç azalmaz”. Buyuruyor.

Peygamber Efendimiz (sav) “Ramazan ayında oruç tutmayı farz bilip, sevabını da Allah’ü Teâla’dan bekleyerek oruç tutanın günahları affolur”. Buyuruyor.  Buhari

MUHTAÇ OLDUĞUNU GÖRMEK

İmam-ı Rabbani (ks) “Kur’an-ı Kerim, Ramazan-ı Şerif ayında indi. Kadir gecesi, bu aydadır. Ramazan-ı şerifte, iftarı erken yapmak, sahuru geç yapmak sünnettir. Rasulullah (sav) bu iki sünneti yapmaya çok önem verirdi.

İftarda acele etmek ve sahuru geciktirmek, bilakis insanın aczini, yiyip içmeye ve dolayısıyla her şeye muhtaç olduğunu göstermektedir. İbadet etmek de zaten bu demektir”. Buyuruyor.

Ramazan-ı Şerif ayını fırsat bilmeli, Allah’ü Teâlâ’nın razı olduğu işleri yapmaya azami gayret sarf etmeli, razı olmadığı işlerden de aslandan kaçar gibi kaçmalıyız ki, ahireti kazanabilmek kolaylaşsın.

Sahura kalkmak, orucu açmadan iftar duasını okumak, iftar etmek, Hurma ile orucu açmak, teravih namazını kılmak ve Kur’an- Kerimi hatmetmek Peygamberimiz ’in (sav) önemli sünnetlerdendir.

MAHRUM KALMA

Peygamber Efendimiz (sav) “Ramazan-ı Şerif ayı mübarek bir aydır. Allahü Teâlâ, size Ramazan orucunu farz kıldı. O ayda rahmet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki, bin aydan daha kıymetlidir. O gecenin yani Kadir gecesinin hayrından mahrum kalan, her hayırdan mahrum kalmış sayılır”. Buyuruyor. Nesai

Kadir gecesini bulabilmek için, Efendimiz (sav) her sene Ramazan-ı Şerifin son on günü itikâfa girerlerdi. Vefat edeceği sene yirmi gün itikâfa girmiştir. İtikâf da Efendimizin (sav) önemli sünnetlerindendir.

Allah’ü Teâlâ, bu mübarek ayda O’nun şan ve şerefine uygun, razı olacağı, beğeneceği, kulluk yapabilmeyi bizlere nasip eylesin. Rabbimizin göndermiş olduğu Resulüne de hayatımızın her safhasında uymayı bizlere zürriyetimize tüm İslam âlemine nasip eylesin. Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun. Allah’a (cc) Emanet Olunuz.

Rabbim Filistin’deki Şehit olan kardeşlerimize rahmeti ile muamele eylesin. Şunu daha iyi anlamış oluyoruz ki, Osmanlı olsaydı bunlar olmazdı. O halde tekrar kendi benliğimize dönmemiz gerekiyor. Kendine gel. Kendini tanı Müslüman! Allah katında beş para etmez kâfirlere uyma. Tekrar Allah’a (cc) Emanet Olunuz. Esselamü Aleyküm.

 

Bu makale toplam 1363 kez görüntülendi!.

Dikkat! YASAL UYARI: Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Yorumcu'ya aittir.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Ramazan21 Mayıs 2018, Pazartesi - 00.19

Hazır yazı Paylaşın herkesin haberi olsun yazan da paylaşan da kazansın Ramazanda sevaplar 1000 kat olarak karşılik görüyor. Durma bundan da kazan.

Ömer Baykar20 Mayıs 2018, Pazar - 17.04

Selamunaleykum Hocam. Eline sağlık, ilmine bereket, kalemine kolaylıklar dilerim. Allah razı olsun. Vesselam

Hayra teşvik20 Mayıs 2018, Pazar - 13.44

Kim birhayra teşvik ederse onu yapmıs gibidir. Yayalım bu hayırdan nasibimizi alalım

Mahmut okuyan19 Mayıs 2018, Cumartesi - 22.33

Hocam ağzınıza sağlık bu güzel yazıları bizimle paylaştığın için teşekkür ederim devını bekler selam ederim

mustafa san19 Mayıs 2018, Cumartesi - 21.16

ALLAH razı olsun, emeği ve hakkı uzerimizde hic bitmeyen sevgili hocam..

Hikmet.Sucu19 Mayıs 2018, Cumartesi - 18.41

SELAMUNALEYKUM, Allahım sizi ve sizin gibi hakkı tavsiye edenlerin sayısını arttırsın. Allah razı olsun hocam..

Ahmed levent CABAK19 Mayıs 2018, Cumartesi - 15.40

Hocam allah razi olsun yazilarini dikkatle okuyorum rabbim Efendi hzlerinin izinden ayirmasin amin

A çetin19 Mayıs 2018, Cumartesi - 14.32

Selametle kal Hocam RABBİM daima yar ve yardımcın olsun

Cevdet ERTAN19 Mayıs 2018, Cumartesi - 11.15

, Allah razı olsun hocam bu sohbetlerin Allah'tan devamını isterim Allah'a emanet olun

Yılmaz Yıldız19 Mayıs 2018, Cumartesi - 10.18

Yureginize ve kaleminize sağlık hocam.

A.karagül19 Mayıs 2018, Cumartesi - 03.32

Allah razı olsun hocam ellerinize ve yüreğinize sağlık rabbim ilminizi ve ihlasınızı arttırsın

Recep Taşkın18 Mayıs 2018, Cuma - 21.24

Allah razı olsun bunları hatırlamaya her zaman ihtiyacımız var

Yazarlar