Hasan Hüseyin Kesmen

Hasan Hüseyin Kesmen

AF DİLEYEN, RIZIK İSTEYEN, ŞİFA DİLEYEN YOK MU? Hasan Hüseyin Kesmen

AF DİLEYEN, RIZIK İSTEYEN, ŞİFA DİLEYEN YOK MU?

Besmele, hamdele ve salat u selamdan sonra…

Allah (cc) mekânlar içinde mukaddes mekânları, zamanlar içinde de mukaddes zamanları yaratmıştır. Bu mukaddes zamanlardan birisi de içinde bulunduğumuz bu aylardan Recep, Şaban, Ramazan diye bilinen ve halk arasında da “üç aylar” diye isimlendirilen aylardır.

Üç aylar kamerî aylardandır. Bu kutsal aylar, aynı zamanda mübarek gün ve geceleri de içinde barındırıyor. Recep ayında; Recep ayının ilk Cuma gecesi, Regaip ve Mi’rac gecesi, Şaban ayında; Berat gecesi, Ramazan ayının her günü ve gecesi hususiyetle bin aydan daha hayırlı diye Kur’an-ın beyan ettiği Kadir gecesi vardır.

İNSAN MANEVİ YÖNDEN DE YIPRANMAKTADIR

Yirmi birinci asrın şu karanlığında insanların hayatında ve içinde bulunduğu toplumda maddi ve manevi stres ve sıkıntılardan uzak olmadığı malumdur. İnsan maddi yönden yıpranmakla beraber manevi yönden de yıpranmaktadır. Bu günler ve gecelerin gelmeleri sebebi ile tekrar ruhlarımızın dirilişine vesile ederek mübarek gün ve gecelerin feyzi füyuzatından istifade etmek gerekir.

Nasıl ki, nisan yağmuru topraklara bir rahmet bereket getiriyorsa, bu gün ve geceler de her çağda olduğu gibi çağımızda da rahmet bereket ve tekrar bir uyanma, diriliş meydana getirmesi için sa’yü (çalışma) gayret etmek gerekir. Bunu herkes gibi bizlerde “Yani Müslümanım diyen” bir vesile ve fırsat kabul ederek, kendimizi düşünmeye sevk etmemiz gerekir.

 Niçin? Yaratıldım.

Cenabı Hak (cc) şöyle buyuruyor;

“Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” Zariyat Suresi 56

Kişinin Kıymeti harbiyesi olabilmesi içinde Cenabı Hak (cc)

Ey Muhammed! De ki: “Duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin!” Furkan suresi 77

AYETİ CELİLELERİ İYİ TAHLİL ETMEK VE DÜŞÜNMEK GEREKİYOR

Anlıyoruz ki, Rabbimizin insana değer vermesi dua, yalvarış, kulluk ile oluyor. Cenab-ı Hak, insanın yaptığı işlerine ve ibadetine göre değer vermekte, bu işleri ne maksatla ve ne şekilde yaptığına bakmaktadır.

Bu necip milletin kahir ekseriyeti dini, milli gün ve gecelerimizi sevinçle karşılarlar, tebrikleşirler, camilere çoluk çocuk koşa koşa giderler.

Asırlardan beri bütün Müslümanlar, çok feyizli, bereketli ve birbirinden sevap ve fazilet bakımından çok güzel ve bir nevi hasat mevsimi olan bu üç aylara erişmenin manevî hazzını duymuşlar ve hatta birçok kardeşlerimiz bu mübarek ayları oruçlu geçirmişlerdir.

HZ. MUHAMMED MUSTAFA (SAV) ÜÇ AYLARA GİRDİĞİNDE DUA EDERDİ

Efendimiz önderimiz Hazreti Muhammed Mustafa (sav) üç aylara girdiğinde “Allah'ım! Recep ve Şâban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır! “ Diye dua ederdi.

Hz. Aişe validemizin rivayetine göre Efendimiz (sav) pek az bir kısmı hariç, şaban ayını baştan sona oruçlu geçirirdi.

 Şaban ayında niçin fazla oruç tuttuğu konusunda; Peygamberimiz Efendimiz (sav), “Şaban ayı amellerin Allah'a arz edildiği aydır. Ben, oruçlu iken amelimin Allah'a arz edilmesini istiyorum.

Şaban ayı, ecellerin yazıldığı bir aydır. Ben, oruçlu iken ecelimin tayin edilmiş olmasını istiyorum.

Şaban ayı, insanların büyük kısmının Ramazan ile Recep ayları arasında ihmal ettikleri bir aydır. Ben onu ihyâ etmek istiyorum” buyurmuştur.

BERAAT GECESİNDE MELEKLER İNER

Şaban ayının tam ortasında ise çok değerli bir gece Beraat Kandili bulunmaktadır. Beraat gecesinde melekler iner, dualar kabul olunur.

Peygamber Efendimiz (sav) Beraat gecesinin önemini bizlere şöyle bildirmektedir. “Şaban ayının yarısı (Yani Beraat gecesi) gelince; gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Şüphesiz ki Allah, o gece güneşin batmasıyla birinci kat semaya tecelli eder ve şöyle der: Benden af dileyen yok mu? Onu affedeyim! Rızık isteyen yok mu? Rızık vereyim! Şifa dileyen yok mu? Şifa vereyim”

Yine Peygamber Efendimiz (sav) “Allah Teâlâ, Şaban ayının on beşinci gecesi (Yani Beraat gecesi) birinci kat semaya tecelli eder ve ana-babaya asî olanlarla Allah'a ortak koşanlar dışında bütün kullarını bağışlar.”

Ebedi olan hayatı, dünyada yaşadığımız şu kısa hayatımızda kazanacağımıza göre,  Allah’ımızın razı olacağı, emir ve yasaklara riayet etmemiz gerekir.

“ANI YAŞA”

Bir de insanlığın kurtuluşu, Rabbimizin emir ve yasaklarını en iyi anlayıp tatbik eden (Hatemül Enbiya) yani son Peygamber Hz. Muhammed Mustafa (sav)’e uyulduğu takdirde ebedi hayat olan ahiret hayatı Cennet olacaktır.

Bu sebeple içinde bulunduğumuz bu üç ayları mümkün olduğunca iyi geçirmeli ve değerlendirmeliyiz. Unutmayalım ki, ömür geçiyor seneye ya varız ya yokuz varsak bile sıhhatimiz olacak mı olmayacak mı bilmiyoruz.

O halde “anı yaşa” yani bulunduğun zamanı iyi değerlendir.

Rabbim, bu feyizli günleri milletimiz ve memleketimizin huzuruna, insanlığın hidayetine vesile kılsın…

 Allah’a emanet olunuz.   

Bu makale toplam 2332 kez görüntülendi!.

Dikkat! YASAL UYARI: Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Yorumcu'ya aittir.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Ramazan17 Mayıs 2018, Perşembe - 00.46

Abdülwazalak dünyada yapılan duaların bazıları hemen kabul olur. Bazıları ömür icersinde tahakkuk eder. Bazıları da ahirete kalır. Yani dualar kabuldür Allahın izniyle fakat gerçekleşmesı ne zaman Allah bilir. Mümin suresi 60. Ayette Allah şöyle emir ediyor. Dua edin sizin için icabet edeyim.bu delildir.

abdulwazalak beye13 Mayıs 2018, Pazar - 17.11

bak kardeşim ben senin gibi kalp kırmayacak hakaret etmiyecem. Inşallah iman eder biraz araştırır okursun. Yok inanmıyorsanız bu yazıları okumak hakaret etmek Allah'ın emirlerine karşı çıkmak vazifen değil. Allah hidayet versin sanada ne diyelim.

abdülwazalak5 Mayıs 2018, Cumartesi - 17.10

"dualar kabul olunur" iyi sallamışsın valla, Allah adına yemin et kabul olduğuna dair? öyle bol keseden sallama. Kabul olsaydı dünyanın defterini dürermiydi Allah? Her namazda hemde cemaatle birlikte edilen dualar, berat gecesi edilen dualar kabul oldumu ? asla olmadı. SALLAMA DOSTUM SALLAMA... günaha girme, onu o bilir sen değil, birde duası asla kabul olmayan bilir UNUTMA!

Selamun Aleyküm30 Nisan 2018, Pazartesi - 19.43

Allah Razı olsun sizden Yorumcu kardeşlerim bugünden sonramız farklı bir biz olalım var mısınız? İnşallah

vaaz28 Nisan 2018, Cumartesi - 23.03

hocam vaaz yapıyormusun cuma namazı iyi günlerde örnek beraatte

Faysal alp28 Nisan 2018, Cumartesi - 14.22

Amin rabbim bu gece yüzü suyu hürmetine beraatimizi alanlardan eylesin

kazım bilecık26 Nisan 2018, Perşembe - 12.08

Hacam ölmüşlerine rahmet allah Seden razı olsun

Recep Taşkın26 Nisan 2018, Perşembe - 02.25

Devamını bekleriź

Kalyoncuoğlu25 Nisan 2018, Çarşamba - 18.56

Hocam Allahımız cc sizden razı olsun ve bu ayları bizlere mübarek kılsın

Ahmet esnaf25 Nisan 2018, Çarşamba - 10.35

Allahım recep ve şaban ayını bizlere mübarek kıl ve bizi ramazan ayına ulaştır. Amin

Deniz24 Nisan 2018, Salı - 23.29

Allah razı olsun hocam

Hizbul bahir24 Nisan 2018, Salı - 21.51

Rabbim bu üç aylari idrak etmemiz içun güç kuvvet ihsan eylesin

Siyah lale24 Nisan 2018, Salı - 20.26

Allah razı olsun hocam

itiraz16 Nisan 2018, Pazartesi - 19.05

hocam geç kalınmış bir yazı Allah razı olsun

Zeytin dalı16 Nisan 2018, Pazartesi - 13.22

Hocam kalemine sağlık. Allah razı olsun.

Yazarlar