H.Remzi Adıyaman

H.Remzi Adıyaman

Yaz Gazeteci Yaz H.Remzi Adıyaman

Yaz Gazeteci Yaz

Bugün 50 haneli bir mahallede küçük bir bakkal dükkânı dahi açsanız, işin ticari yönü bir yana salt mahalle içerisindeki tanınırlığınız yönünden ortalama bir reaksiyon almanız bile nereden bakarsanız bakın bir ay gibi bir zaman alacaktır.

Buna rağmen Gündem Arifiye internet haber portalı yayın hayatına başlayalı henüz on gün olmasına rağmen, beklediğimizin çok çok üzerinde ve çok farklı kesimlerden pozitif reaksiyon aldı. Bir yerel internet haber portalının bu denli kısa süre içerisinde sahip olabileceğinin kat be kat üzerinde bir takipçi kitlesine ulaştı.

GÜNDEM ARİFİYE’NİN İLGİ GÖRMESİNİN İKİ TEMEL NEDENİ VAR

Beklentimizin çok üzerinde cereyan eden bu durumu bir süre kendi kendime bir laboratuvar numunesi gibi inceledim ve Gündem Arifiye’nin hangi yönleriyle bu tür bir teveccühe layık görüldüğüne dair bazı çıkarımlarda bulundum ve iki temel sebebe vardım:

İlk olarak, son elli yıldır, sanattan sermayeye, hukuktan kültür ve eğitime kadar birçok kavram, toplum, disiplin vb. küreselleşmenin etkisi altında kalarak üniversal bir kimliğe büründü ya da bürünmeye devam ediyor. Haliyle basın ve yayın faaliyetleri de bu değişim ve dönüşümden payını aldı. Özellikle son on yılda sosyal medya ile birlikte tam anlamıyla sınırsız ve dünyanın en ücra köşelerinden bile haberdar olunabilen bir konjonktür hasıl oldu. Fakat hiçbir kesin hesaplama ve öngörülebilirliğin konusu olamayacak olan “insan” bir kez daha asıl belirleyici oldu.

İNSANIN HABER ALMA ARZUSU ÖNCELİKLE KENDİ MAHALLESİNE YÖNELİK

İnsanın “haber alma” arzusu öncelikle kendi mahallesinden, yakınlarından ve yaşadığı çevreden haber almaya yönelik olduğundan, basın ve yayın organlarının küresel olandan ulusal olana, oradan da “yerel” olana doğru eğilim göstermelerine neden oldu.

Avrupa’daki örneği, lokal ve il/ilçe sorunları odaklı yayın yapan yerel radyolardır. Ülkemizdeki örneği ise, yüz binlerce tirajı olan ulusal gazetelerin, bölge ve şehirler için çeşitli periyotlarda elektronik ya da basılı gazeteler çıkarmalarıdır. Arifiyeliler de bu gerçeğin dışında olmadığından, insan olarak kendi mahallesi, semti ve ilçesinden haberdar olma arzusuyla hareket ederek, yerel basın organı olan Gündem Arifiye’yi sıkı bir takibe alıyor.

İKİNCİ NEDEN: DİLEK VE ŞİKAYETLERİN İLGİLİLERE ULAŞTIRILMASI

Gündem Arifiye’nin gördüğü ilginin ikinci sebebi, ilk yazımda da kısaca değindiğim, BİMER ve CİMER gibi merkezi dilek ve şikâyet uygulamalarının kuruluş amaçlarının aksine artık eskisi kadar etkili olmadığı yönündeki yaygın kanaat. Vatandaşın kamu kurumları veya onların eylem ya da eylemsizlikleriyle ilgili yaşadığı problemlerin, dilek ve şikâyetlerin doğrudan merkez teşkilatlarına ulaştırılması ve en hızlı şekilde çözüme kavuşturulması felsefesine binaen yürürlüğe konulan uygulamalar, şikâyet edilen kurum ya da yöneticiler tarafından bir şekilde önceden öğreniliyor, çözümsüzlüğün alt yapısı hazırlanıyor ve şikâyet eden şahıslar “usulünce” ikna ediliyor.

Neticede dilek ya da şikâyetler konusuz kalarak kronik bir mağduriyet söz konusu oluyor. Bir topluluğu değil de küçük bir grubu ya da tek bir kişinin yaşadığı minimal problemler, minimal de olsa ilgili kurum ve kuruluştan bir deva bulamıyor. Dilek ve şikâyetin konusu basın açısından haber değeri de taşımıyorsa, vatandaşın vay haline, söz konusu şikayet sahibinin boğazında düğümlenip kalıyor. Bu realite karşısında, yerel basın organı tarafından haber değeri taşımasa bile yer yer haber yapılabileceği, en azından yapılan ilişkili haberlerin altına yapacağı yorumlarla kendisini ifade edebileceği ve bir şekilde sesini duyurabileceği yönündeki haklı inancı, Gündem Arifiye’ye olan ilginin bir ikinci sebebidir kanaatindeyim.

WHATSAPP HABER HATTI İLE VATANDAŞIN SESİ OLMAYA GAYRET ETTİK

Gündem Arifiye’ye olan yoğun ilginin sebeplerinden ilki işin teorik boyutunu teşkil ediyor. İkincisi ise, yani insanların dilek ve şikâyetlerini etkin bir biçimde ifade edebilme inanç ve isteği Gündem Arifiye’nin on günlük yayın çizgisinde belirleyici etken olmuştur. Bu süre içerisinde yaptığımız haber ve özel haberler ile, basit ya da girift ayrımı gözetmeksizin ilçemiz için handikap olarak gördüğümüz sorun ya da eksiklikleri, gerek kendiliğimizden tespit ederek gerek vatandaşımızın WhatsApp Haber Hattı aracılığıyla çektikleri dikkat üzerine gündeme taşımaya ve “vatandaşın boğazında düğümlenen” şikayetlerin ifadesine gayret ettik. Bir müşkülün giderilmesin de aracı olabilirsek ne mutlu bize!

Bunu bir meziyetmiş, bir lütufmuş gibi söylemiyorum tabii. Ancak ülkemizde basın, bilhassa yerel basın, yukarıda değindiğim tüm olumlu ve zorunlu yönlerine rağmen, vatandaşın kendini etkin ifade edebileceği bir vasıta olarak değil de, adeta bir ilçe/şehir kroniği olarak kabul ediliyor ve öylece de tatbik ediliyor.

Haber değerine saygı duymakla birlikte, ancak kişilerin kişisel günlüklerinde yer alabilecek “şu, şunu ziyaret etti”, “bunun amcası üçüncü torununa bisiklet aldı” seviyesindeki haberlerle “günü kurtarma gazeteciliği” hâkim durum olduğundan; gazeteciliğin esasında ne olduğu, nasıl yapılması gerektiği, ya da en azından nasıl bir çaba içerisinde hareket edilmesi gerektiği unutulmuş olduğundan, bu gerçekliği Arifiye üzerinden ısrarla vurgulamak istiyorum.

YAZ GAZETECİ YAZ

Özetle, küçük sorun yoktur, duyarsız yetkili vardır. Ve gazeteciliğin aslında ne olmadığı da, bütün literatürü özetler şekilde, Selda Bağcan’ın seslendirdiği bir türküde ifade edilmiştir:

“Şehirden asfalt geçen yolları yazma

  Bir de bizim köyden eşek geçmeyen yolları da

  Yaz, yaz gazeteci yaz

  Yaz, yaz efendi yaz!”

Bu makale toplam 1296 kez görüntülendi!.

Dikkat! YASAL UYARI: Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Yorumcu'ya aittir.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Arifiyeli sakin17 Mart 2018, Cumartesi - 21.33

Böyle bir siteyi yıllardir bekliyordum ilçemde olan bitenden haberdar olabilmek için. Sakarya genelinde haber yapan 2meşhur haber sitesini m.... ve n.... takip ediyordum. Sayenizde onlara bakmıyorum bile artık. Allah hayırlı kazançlar versin yardımcınız olsun. Sağolun

Deli dolu16 Mart 2018, Cuma - 15.51

Eğer sen Remzi Adıyaman isen buna rağmen sende doğruları yazmazsan, Kusura bakma sende yaramaz adamsın biz bu gazetenin gelmesini dört gözle bekliyorduk şimdi her olan ne olursa olsun yaz gazeteci yaz başlığı gibi doğruları yazacaksınız yazarsanız ne olursa olsun arifiye halkı olarak her türlü sonuna kadar senin yanındayız ilçemizin sorunları sizin gibiler sayesinde halk desteği ole aşılacağına eminiz size yazılarınız da sonsuz başarılar doliyoruz Allah c.c yardımcınİz olsun

Ak gençlik15 Mart 2018, Perşembe - 22.13

Remzi abi yazar yazar ısınma turlarıdır bunlar önceki yazılarından bilirim yandı keten helva.

Abicim6 Mart 2018, Salı - 11.24

Abicimin arka bahçesi olacaksan hiç yazma abicim

Ahmet5 Mart 2018, Pazartesi - 20.00

Halkın ve hakkın yanında olduğuna inandığımız Gundemaridiyeye emeği ve katkısı olanlardan Allah razı olsun.

Salih tuna5 Mart 2018, Pazartesi - 19.07

Güzel bir yazı kutlarım..

Esnaf5 Mart 2018, Pazartesi - 19.05

Tebrik ederim remzi bey kaleminize sağlık

asker5 Mart 2018, Pazartesi - 18.49

remzi bey duygularımıza tercüman olan bu haber portalını açtığınızdan ötürü müteşekkirim. bunu birde gazete ile taçlandırmak lazım. başarılarınızın devamını dilerim

Komutan5 Mart 2018, Pazartesi - 18.42

Yillardir seni taniyan biri olarak durmak yok yola devam remzi

Hanli koylu5 Mart 2018, Pazartesi - 18.38

Guzel bir haber sitesi basarilarinizin devamini dilerim remzi bey

çaycııı5 Mart 2018, Pazartesi - 17.47

Remzi beyy hayırlı işlerr. yazılarınızda isimleri üstü kapalı geçmeyin artık. net olun isim verin. selamlar

Tebrik ederim5 Mart 2018, Pazartesi - 15.29

Ilcemize dair beklentilerin sesi olan Arifiye Gündem e başarılar dilerim.

Yazarlar