H.Remzi Adıyaman

H.Remzi Adıyaman

24 Haziran ve Dönüşümün İlk Sinyalleri H.Remzi Adıyaman

24 Haziran ve Dönüşümün İlk Sinyalleri

Ülke ve millet olarak son yirmi yılın en önemli virajlarından sonuncusu yaklaşık on gün önce geride kaldı. Bir periyoda bağlamasam da, hali hazırda bir hayli gecikmiş olan yazımı biraz daha geciktirdiğim için özür dilerim. Bu biraz bilinçli biraz da zaruretten kaynaklandı.

24 HAZİRAN ÜLKE VE MİLLET İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR EŞİKTİ

Öncelikle 24 haziran ülke ve millet için çok önemli bir eşikti. Gerek cumhurbaşkanlığı adayları ve gerek siyasi parti ve seçmenler nezdinde tansiyonu yüksek bir süreci geride bıraktık. Bu gibi dönemlerde, özellikle gerilimi yüksek seçimlerin öncesinde konuşmanın, pek önemli noktalar dışında, fazladan söz israfını hoş bulmuyorum. Seçimin hemen ertesinde gelen “ben demiştim”li ki bir timsali beyanlardan da hafazanallah! Biraz bu sebeple biraz da şu an koordinatörlüğünü üstlendiğim ve şehrimize ciddi bir artı değer kazandıracak olan Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali üzerine yürüttüğüm yoğun çalışmalar nedeniyle bir önceki yazıyla arayı bir hayli açmışız. Ne diyelim, mazur görünüz!

CHP SEÇMENİNİN BİR KISMI ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARINDAN ÇOK UZAĞINDA TUTUM SERGİLEDİ

Bir çok kalem erbabı 24 Haziran gecesi ortaya çıkan tablo üzerine kalem hakkıyla kalem oynattı. Burada tekrar söz cümbüşüne hâcet görmüyorum. Genel hatlarıyla sondan başa bir seçim değerlendirmesi yapacak olursak, CHP seçmeninin bir kısmından Atatürk ilke ve inkılaplarının çok uzağında bir tutum sergileyerek HDP ve Demirtaş’a oy kaydığını ve HDP’nin barajı aşarak meclise girmesinde belirleyici rol oynadığını görüyoruz. Bunun siyasal katılım yönünden ne getirip ne götüreceğini önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Karamollaoğlu ve Perinçek’in şahsen ve parti olarak aydıkları oylar, ne yalan söyleyeyim şahsım için pek şaşırtıcı olmadı. Suni bir kamuoyunun  beklenen bir sonucu oldu bu iki isim ve parti. Ya da daha doğrusu millet ittifakının alçıdan ayağı konumundan öteye gidemeyeceklerdi, gidemediler de. Düşük de olsa aldıkları oylar dolaylı yoldan CHP ve İyi Parti hanesine yazıldı.

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİNİN HALEN EN SAĞLAM KALESİ

Aslında burada ayrı bir başlıkla seçim sonuçlarının MHP yönünden özel olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Ancak şimdilik, Milliyetçi Hareket Partisi’nin, 15 Temmuz’dan itibaren devletin bekası yönünde izlediği dürüst ve fedakar siyaset ile teşkilat ve yerel yönetimlerden rahatsızlık hisseden bir kesim AK Parti seçmenin aldığı oylarla, İyi Parti’ye kayan oyların çok üzerinde bir oy alarak Türk milliyetçiliğinin halen en sağlam kalesi ve Türkiye Cumhuriyeti  devletinin siyasi teminatı olma özelliğini koruduğunu göstermiştir.

NASIL OLDU DA BİR GENEL BAŞKAN, KURUCU OLDUĞU PARTİDEN 5 MİLYON OY DAHA FAZLA ALDI?

24 Haziran seçimleri üzerine en fazla yorumlanan ve yorumlanması gereken mesajı ise AK Parti üzerinde cereyan etti. Bu yönde yapılacak ilk yorum, daha doğrusu sorulacak ilk soru şudur: Nasıl oldu da bir genel başkan, kurucusu olduğu partisinden 5 milyon oy daha fazla aldı? Ya da şöyle soralım, nasıl oldu da AK Parti, genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tüm çağrı ve ricalarına rağmen beş milyondan daha fazla seçmeni diğer partilere kaptırdı? Siz de takip etmişsinizdir. İyi bir anket takipçisi olan cumhurbaşkanımız, yaklaşan tehlikenin gayet farkında olarak, kendisine gönül bağıyla bağlı olan seçmenlerine, bazen açık bazen örtülü, beni destekliyorsanız partimi de destekleyin ricalarına rağmen, 5 milyon kadar azımsanamayacak  sayıda bir AK Parti seçmeni “başkan olarak gördükleri ve gönülden bağlı oldukları insanı belki de ilk defa kırdılar ve milletvekilliği seçimlerinde başka partilere oy verme zorunluluğu hissetiler. Zorunluluk diyorum çünkü daha önceki yazılarımda da değindiğim üzere, AK Parti teşkilatlarında ve yerel yönetimlerde halk tabanında ciddi bir rahatsızlığın söz konusu olduğunu halkın içinden birisi olarak doğrudan gözlemleyebiliyordum. Bu ve daha bir çok rahatsızlığın ise bir şekilde genel başkana iletilemediğini, talep ve şikayetlerin bir şekilde sahibine geri döndüğünü şahsen gözlemliyordum. Bu durumun, halk nezdinde tek çaresinin gerekli mesaj ve şikayetlerin sandıkta etkili bir şekilde iletilmesi şeklinde son bulacağını kestirmek için de allame olmaya gerek yok/tu tabii.

“TÜRK MİLLETİ SANDIKTA KONUŞUR”

Kendisini bürokratik yollardan ifade edemeyen geniş halk kitleleri ya da seçmen, tek ve son çare olarak sandığı gördü ve “ Türk milleti sandıkta konuşur”un net bir örneğini daha vermiş oldu.

Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yaptığı balkon konuşmasında altını çizerek “milletimizin sandıkta verdiği mesajı aldık demesi bunun ilk ağızdan yansımasıydı. Dün gerçekleştirilen il başkanları toplantısında ise açıkça şunları söyledi Erdoğan: “Çok iyi hizmetler yapmış olabiliriz ama bu yeterli değildir. Aslolan gönüllere girmektir. O zaman bu işi başarmış oluruz. Kusura bakmayın bu millet şamar oğlanı değil! Bir oy verir iki oy verir sonra kenarı koyar!”

YEREL SEÇİMLERE KADAR BEKLEYİP GÖRECEĞİZ

Bakalım önce kırgın seçmenin sonra Erdoğan’ın bu çağrısı ve bence gayet sert uyarısı, başta şehrimiz ve ilçemiz Arifiye olmak üzere parti teşkilatlarında ve yerel yönetimler de nasıl yankı bulacak? Yerel seçimlere kadar bekleyip göreceğiz.  Selam ile...

 

Bu makale toplam 2092 kez görüntülendi!.

Dikkat! YASAL UYARI: Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Yorumcu'ya aittir.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Kurucu uye8 Temmuz 2018, Pazar - 19.46

Sayın yazar secim sonuclarindan ders çıkarmak için insana biraz vicdan biraz akil biraz goz lazim. Bunlarin gozleri var görmezler kulaklari var duymazlar dilleri var konusmazlar ....nerde ders alacak teskilat encumen baskan herbiri kendi ozel menfaatinde olduğu icin umurlarinda bile olmaz. Anlamazlar yani.

Vatandaş8 Temmuz 2018, Pazar - 10.39

Evet bu teskilat encumenler ve zaten her daim ak partili olmadigini sosyal demokrat oldugunu ifade eden belesiye baskani Ak Parti yi ilcede bitirdiler. Asil balon belediye secimlerinde patlayacak. Bu arada teskilat encumen ve belediye yetkilileri halk herseyi biliyor zannetmeyinki yaptıklarınız yaninizda kar kalacak sandigi sabirsizlikla bekliyor millet ...

Belediyeci8 Temmuz 2018, Pazar - 00.26

Yazdıklarına katılıyorum kardeşim tespitlerin çok doğru

El cevap7 Temmuz 2018, Cumartesi - 23.34

Abi yazınızı çok beğendim fakat eksik yazmışsınız.cogu kişi dünyalık hesap ve çıkar peşinde bu işi Allah rızası için yapan kişi cok az kişi.

Kirazcalı7 Temmuz 2018, Cumartesi - 21.57

Arifiye ve buyuksehir oy kaybinin hesabini vermeli hatta gercek dava adamlariysa istifa etmeliler. Reisin mesaji net

Mahalle temsilcisi7 Temmuz 2018, Cumartesi - 20.59

Remzi bey secime doğru nee kirli camasirlar ne belgeler cikacak ortaya biliyorum.inşallah onlarida yayınlarsın

Kalaycılı7 Temmuz 2018, Cumartesi - 17.09

"Kongre sonrası yerel seçimlerin startını vereceğiz. Aday belirlerken kaşına gözüne bakmayacaz halk ile olan uyumuna bakacağız. Yerel seçimler bu seçime benzemez." RTE . Öpücüğede bakmamak lazım.

Ustasıyız ABİCİMMMM ...7 Temmuz 2018, Cumartesi - 16.43

Hallederiz abicim , , , üçüncü dönem de aday adayı olur , , , Ali ihsan ve recep elinden tutar , , , mutlu ışıksu yu da ablası vekil oldu , artık bir yere başkan yapar , , , Arifi yeeeeee meye devammmm , , , usta olduk abicim , imarın hasıyız , , , inşaat şirketimiz de oldumu tamam , , , iki dönem yatırım için di , başka yerlere , , , üçüncü dönem tamamen duygusal , para için , , ,

Nasıl mı olur7 Temmuz 2018, Cumartesi - 15.08

Teskilat ve encumenlerimizin cogu emlak ve imar konularında çooook tecrübeliler masaallah. Maşaallah

Siyasetci7 Temmuz 2018, Cumartesi - 14.12

Yerel seçimleri bekleyen sessiz çoğunluk var. Halka tepeden bakan zulüm eden yemek toplantı vede gezi yapmaktan öte gidemeyen ilce yonetimi ve belediye başkanını zor gunler bekliyor. Vekil secimi icinde 6 garanti 7 icin ugrasiyoruz diyen koca koca siyasetciler simdi bu gercegide görmeli değişikliğ e gidilmeyen ber belediye kaybasilmaya mahkumdur

Reisci7 Temmuz 2018, Cumartesi - 13.28

Vekiller alanda millete zulmeden belediye başkanları ve muteahit emlakci teskilatlara goz yumduklari icin ak parti bir vekil kaybetti

Ak Delege7 Temmuz 2018, Cumartesi - 13.26

Arifiyede değişim şart. Parti ve belediye yonetimi özüne dönmeli.

Efsane7 Temmuz 2018, Cumartesi - 11.50

Evet arifiye teskilatı sessiz sayın başkanımız R.Tayyip Erdoğanın dedigi gibi yerel yonetimler ve teskilatlar halktan kopuk özellikle arifiyede hafizaların almayacağı seyler oluyor. Ben iddia ediyorum. 24 Haziranda yine halkin cok sevdigi Erdoğanı kırmamak adina bağrına taş basıp oy verenler yerel secimlerde asla vermiyecek. Ornegin ilcemizde teskilatın kimlerden olustugunu neler yaptıklarını başkanımızın insanlara opucukten baska bir sey vermedugide dikkate alındığında teskilat ve belesiye başkanlarında degisiklik olmaz ise aynı ecevitte olsugu gibi iktidardan % 2 lere düşüverir. Bu öngörümü halkin arasinda oldugum icin rahatlikla yapiyorum. Simdi bize dusen secimden once gerek genel merkezi gerek reisimizin yol arkadaşlarını bilgilendirmek olacaktır. Sessuz kalip sadece sandikta hesap sormakta bir muslumana yakismaz. Degisim olmaz ise halk sandikta degistirir.

....7 Temmuz 2018, Cumartesi - 11.06

Nasıl mı yer bulacak tabiki reisin oy oranı üzerinden başarılıyız havası estirilecek lük fark sorgulanmayacak

Yarbay7 Temmuz 2018, Cumartesi - 10.41

Oncelikle devlet vatandasa belediyeler araciligiyla hizmet edecek millette devlet sagolsun diyecek.reis gelipte arifiyeye otobusmu koyacak,adarayimi acacak,alt gecit ust gecittmi yapacak,trafigimi rahatlatacak tramvay metromu kuracak kaldirimmi yapacak asfaltmi atacak...reis oylarin neden eksildigini once il baskani ve ali ihsan yavuza sorsun vekilleri sorsun bunlarla bu yol alinmiyacagini bilmiyomuydu..daha sonra tüm belediye başkanlarini degismedigi surece ve gelen kisiye ikinci donem vermemeyi tahut ederse millet oy verir.millet baskanlar ve vekiller yuzunden AK partinin oyunu kirdi

Yazarlar