H.Remzi Adıyaman

H.Remzi Adıyaman

Nerede Kalmıştık? H.Remzi Adıyaman

Nerede Kalmıştık?

Sevgili Hemşehrilerim,

Hatırlayacağınız üzere,   22.03.2008 gün ve 26824 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5747 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un yürürlüğe girmesiyle birlikte, Arifiyemizin ilçe statüsünü kazandığı dönemde, gelen yoğun talepler üzerine bir ihtiyaç olduğu düşüncesiyle Arifiye Haber Gazetesi’nin yayımlamaya başlamış ve yaklaşık iki yıl kadar da bu yayın faaliyetimizi sürdürmüştük. 2008 krizinin hemen sonrasına denk gelen o dönemde şahsi işlerimin yoğunluğu neticesinde Arifiye Haber Gazetesi’nin yayınına süresiz olarak ara vermiştik. 

Geçen sekiz yıllık zaman içerinde, deyim yerindeyse köprünün altından çok sular aktı. İlçemiz, o yıllarda birçoğunu haberleştirerek gündeme taşıdığımız alt yapı, üst yapı, ulaşım vs. gibi hizmetlere ilişkin birçok sorunu haizken bunların bir çoğu zaman içerisinde ivedilikle giderildi,  kurumsal, alt ve üst yapısal acemilik büyük ölçüde geride bırakıldı.

İLÇEDE ÖZGÜR BASIN ORGANI TALEBİ 

Bu zamana kadar, mevcut olan bütün eksikliklere rağmen Arifiye’nin “belde” vasfından  “ilçe” vasfına her anlamda büyük ve olumlu bir sıçrama sergilediği hepimizin malumudur. Nitekim Arifiye Haber gazetesinin yayımlanmaya başladığı ve Arifiye’nin ilçe olduğu yıllarda, kurum binaları, personel, gerekli teçhizat, Arifiye’ye dâhil edilen Nehirkent ve Hanlı beldeleriyle ilçe merkezinin ulaşım kopukluğu gibi bir çok eksiklikler mevcuttu. Bu ve benzeri sorun ve eksiklikler kısa zaman içerisinde nispeten giderilmiş olmakla birlikte, Dörtyol Sanayii ve 1. OSB’nin de ilçe idari sınırlarına dâhil edilmesi çeşitli avantaj ve dezavantajları beraberinde getirerek, ilçe halkının talep ve ihtiyaçlarında da esaslı bir dönüşüm meydana getirdi. Bu noktada vatandaş yönünden dile getirilmesi gereken talep ve ihtiyaçlar/beklentiler ile, kamu idarelerinin bilgilendirici-aydınlatıcı iş ve işlemlerinin bir basın organı vasıtasıyla özgürce ve hakkaniyetli bir şekilde yorum ve eleştiriye açılması, doğal olarak etkili ve ilçe odaklı habercilik yapan bir basın organının var olması neredeyse zaruri olmuştu. Vatandaşımız yönünden BİMER ve CİMER gibi şikayet ve ihbar hizmetlerinin yer yer etkisiz kalabilmesi, ilçe kamuoyundaki bu yerel, cesur ve Arifiye odaklı özgür basın organı talebini ciddi şekilde perçinlemiştir. 

GÜNDEM ARİFİYE'NİN YAYINA BAŞLAMA GAYESİ

Aslında tam da bu noktada Gündem Arifiye Gazetesi’nin ve internet haber portalının yayına başlama gayesinin temel dinamiklerini paylaşmış oluyorum.

Şöyle ki: 2017 yılında, Sakarya ilçeleri arasında en yüksek nüfus artışı Arifiye’de yaşanmış, ilçemizde şehrin diğer ilçelerine nazaran 5 kat daha fazla bir nüfus artışı gerçekleşmiştir. Sakarya şehir merkezinde artan ve fahiş değerler ulaşan arsa, konut ve kiralama fiyatları, giderek belirgin hale gelen trafik yoğunluğuyla birleşince, insanlar doğal olarak çevre semt ve ilçelere yönelmeye başladı.

ARİFİYE’NİN TERCİH EDİLMESİ

Öte yandan İstanbul’u artık yaşanmaz bulan vatandaşlar, doğası, iş imkânları ve yaşanabilir kent kimliğiyle Sakarya’yı yine benzer sebeplerle de Arifiye’yi tercih ediyor. Bu nüfus artışı ise,  ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de inşaat/konut yatırımlarının ve arzlarının önünü açmıştır, inşaat şirketlerini talebin karşılanması için birbiriyle yarışır hale getirmiştir. Nüfusa bağlı bu yatırımlar belediyecilik yönünden imar planlarında yeni uygulamalara ve doğal olarak da alt ve üst yapı yatırımları ile diğer kentsel yatırımların tetikleyici unsuru olmuştur.  Tabi tüm bu parametreler, birçok olumlu çıktı sağlamaktaysa da beraberinde ilçe sakinleri tarafından çeşitli yönlerden problemler ya da öyle görülen veya algılanan eksiklik ya da hataları da gündeme getirmektedir.

Gazetelerin var olduğu günden beri, kamuoyunun beklentisi her türlü bireysel ya da kamusal mağduriyetlerin, fizyolojik ve kültürel ihtiyaçların, hukuksuzlukların dile getirildiği mecralar özgür basın organları olmuştur.

GAYRET BİZDEN, TEVFİK ALLAH’TAN

Öte yandan tek taraflı yalnızca “vatandaşın sesi” olmakla kalmamış, kamu özel ve tüzel kişilerinin kendilerini ifade edebildiği, kamuoyunu aydınlatabildiği ve işlem ve eylemlerinin yerince taltif edilebildiği en verimli iletişim araçları olmuştur.

Böylelikle, Gündem Arifiye Gazetesi ve internet haber portalı, ilçe kamuoyunun talep ve hatta neredeyse onore edici baskısı; yazımızın ana fikrini teşkil eden temel misyon ve ilkelerle yayın hayatına başlamış oluyor. Bu noktada siz Arifiyelilerden tek beklentimiz, görüş, eleştiri ve önerilerinizle habercilik arzumuzu diri tutmanızdır.

Gayret bizden, tevfik Allah’tan (cc).

 

Bu makale toplam 678 kez görüntülendi!.

Dikkat! YASAL UYARI: Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Yorumcu'ya aittir.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Arifiyeliyiz biz1 Mart 2018, Perşembe - 09.33

Mesele vizyon meselesidir. Bu vizyon da Remzi Adıyaman kardeşimizde mevcut. Yazarınız Mahalle baskısı adlı köşe yazısında ne yazmış Huzeyfe (r.a) ye , “canlı cenaze ne demektir?“ diye sorulur. O şu cevabı verir: “Bir kötülüğü, kötü görüp eliyle veya diliyle veya kalbiyle düzeltmeye çalışmayan kişidir.” Demiştir. Müslüman olmak doğruyu konuşmayı gerektirir, Müslüman olmak yanlışı düzeltmeyi yada söylemeyi yada yanlışa karşı buğz etmeyi gerektirir. Bu buğz etmek en sıralamada en son olmasına rağmen millet olarak en başa koyuyor ve konuşmuyoruz. Bakın Arifiye çok da düzgün yönetilmiyor, şişirme bazı faaliyetler gerçekleşiyor. Zamanında Yusuf Çelebi ye dünyanın lafını söyleyenler bugün susuyor. Bu neyin sessizliği anlamak mümkün değil. Tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum bu çok taşlı yolda REMZİ ADIYAMAN'a

Mehmet YILDIZ23 Şubat 2018, Cuma - 21.13

Sevgili Remzi; Bugüne kadar olduğu gibi doğruluk, dürüstlük ve adaletten sapmaman , cesur bir gazetecilik örneği sergilemen seni yine SEN yapacaktır. Allah muvaffak etsin kardeşim.

Karakuş23 Şubat 2018, Cuma - 00.51

Allah hayırlı eylesin.Gerçekten de tarafsız ve gerçekleri yazan bôyle bir yayın organına ihtiyaç vardı.İnşallah Arifiye'deki yolsuzlukları ve çıkar için dônen dolapları ve bu hırsızlıkları yazarsınız.Takipçinizim....

Remzi beye atfen22 Şubat 2018, Perşembe - 11.07

Öncelikle ilçemizde olan biten sorunlara göz yuman siyasi ve medya kuruluşlarına örnek olduğunuz, halkın sesi olduğunuz için teşekkür ediyoruz. allah yar ve yardımcınız olsun. başarılar dilerim. Halk sizinle

Yazarlar