Dr. Yusuf Akyol

Dr. Yusuf Akyol

TANSİYON, ŞEKER, MİDE V.S HASTALARI ORUÇ TUTABİLİR Mİ? Dr. Yusuf Akyol

TANSİYON, ŞEKER, MİDE V.S HASTALARI ORUÇ TUTABİLİR Mİ?

        İslam dininin en büyük ibadetlerinden biriside Oruç ibadetidir. Oruç ibadeti bedeni  bir ibadet olduğundan ve yaz aylarına rastlaması sebebiyle de ona göre önem arz eder. Bir insan ramazanda 1 gün oruç tutsa, ramazan dışında 1 yıl her gün oruç tutsa o bir günlük sevabı vs. alamaz. Bir işçi düşünün 1 gün çalışacak ve 1 yıllık maaş alacak olsa biraz hasta olsa bile yine de o gün çalışıp maaşı, ikramiyeyi kapmak ister.

HEKİM İLE BİRLİKTE KARAR VERMELİDİR

         Oruç tutup tutamayacağımıza hekim ve hasta birlikte karar vermelidir. Hekiminde bu konuda ehil olup olmadığı önemlidir. Nasıl ki biz güvendiğimiz manava gidip domates, salatalık v.s alıyorsak, doktorunda güvendiğimize, oruç tutup tutamayacağımızı sormalıyız.

EHLİLİK KRİTERİNİ BİLMELİYİZ

         Ehlinden sorarken, kişinin ehlilik kriterini bilmeliyiz. İslami değerlere önem vermeyen hekimlere oruç ile ilgili soru sormamalıyız.

        Nasıl ki güvendiğimiz manav, kasaptan alışveriş yapıyorsak tanımadığımız doktor, hemşire, hizmetli, v.s gibi görevlilere sorarak İslami değerlere önem veriyor mu , oruç tutuyor mu, v.s sormamız gerekiyor,

SIVI KAYBINI NASIL ÖNLERİZ

      Sıcak hava ve vücutta sıvı kaybıyla insanların metabolik dengelerini bozulabilir. İnsan da nefes, ter, idrar v.s ile sıvı kaybı oluşur. Sıvı kaybının az olması için; güneşte duranlar için açık renk elbise giymeli, gölgede durmalı, kapalı mekânlarda ise klimalı ortamda durmalıdır.

İLAÇ KULLANANLAR İFTAR VE SAHURDA KULLANABİLİR

      Tansiyon ilaçları genelde günde bir kez alınır, tek alınanları sahurda içilebilir. Günde 2 kez ilaç alanlar yani sabah akşam ilaç alanlar, iftar ve sahur diye ilaç kullanabilirler.

TANSİYON VE ŞEKER HASTALARI ORUÇ TUTABİLİR Mİ?

      Yüksek tansiyon hastalarının  yüzde 90’ı oruç tutabilirler. Şeker hastalığının Tip I ve Tip II. Tipleri vardır. Tip I daha çok insülin kullanımıyla tedavi edilir. Bu hastaların çoğunda oruç tutmak mümkün değildir. Tip II şeker hastalarının yarıdan fazlası oruç tutabilirler.

    Şeker hastalığında şeker düşmesi ve fazla yükselmesi sorundur. Özellikle şeker düşünce, bilinç kaybı, oluşabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

      Şeker hastaları ramazan ayı gelmeden bir hekime başvurup açlık, tokluk ve HbA1C denen şekerle ilgili tahlilleri yaptırmalıdırlar.

MİDESİ RAHATSIZ OLANLAR

Mide rahatsızlığı olanlar sahurda ilaçlarını alabilirler genelde sabah ve ya sahurda aç içilen mide ilaçları ramazanda günde iki kez iftar ve sahur şeklinde alınabilir.

Oruç tutmayı etkileyen birçok faktör vardır. Kişinin yaşı, kilosu bulunduğu coğrafyanın iklimi, hastalığın evre ve şiddeti v.s gibi.

İftar ve sahur arası bol sıvı almalıyız. Ani bol sıvı alınmadan kaçılarak sıvı alımını saatlere yaymak gerekir. Ani sıvı alımı kalp, beyin, böbrek üzerine ani yük oluşturur.

PROTEİN AĞIRLIKLI YEMEK

Sahurda özellikle protein ağırlıklı yemek oruç tutmayı kolaylaştırır. Et, balık, tavuk özellikle Yumurtanın ucuz ve besleyici olması nedeniyle protein grubunda tercih edilir.

Allah (Celle Celaluhu) sıhhatli afiyetli huzurlu bir ramazan geçirmeyi bizlere ve Ümmeti Muhamme’de nasip eylesin.

Bu makale toplam 825 kez görüntülendi!.

Dikkat! YASAL UYARI: Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Yorumcu'ya aittir.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

veyselalp13 Mayıs 2018, Pazar - 22.33

Tansiyon ve şeker hastasıyım.Yusuf hoca uygun görürse bu sene orucumu İnşallah tutacağım.Hocamdan Alllah razı olsun.

veyselalp13 Mayıs 2018, Pazar - 22.31

Tansiyon ve şeker hastasıyım.Yusuf hoca'nın önerisi ile inşallah bu sene orucumu tutacağım.Hocamdan Allah razı olsun

Harun13 Mayıs 2018, Pazar - 17.07

Sahurda bol yumurta yemek iyidir. Doğru diyor hocamız. Ben denedim

Ak Gençlik12 Mayıs 2018, Cumartesi - 14.48

Hocam teşekkür ederiz . Pek torum yazmıyoruz ama yazılarınızı ilgiyle takip ediyoruz. Allah razı olsun.

Yazarlar