Dr. Yusuf Akyol

Dr. Yusuf Akyol

BOYUN - BEL AĞRISINDA YATAK VE YASTIK SEÇİMİ Dr. Yusuf Akyol

BOYUN - BEL AĞRISINDA YATAK VE YASTIK SEÇİMİ

Kişinin yaşı, iskelet ve kas yapısı yatak ve yastık seçiminde önemlidir. Çocuklarda yastık ve yatak yumuşak ve süngerli olabilir. Çocukların ağırlığı hafif olduğundan yataklarda çökme pek olmaz. Erişkinlerde  ise yatak ve yastık yumuşak olmalıdır.

Yastık ve yatak alırken pahalı kumaş, güneş ışığıyla kendini temizleyen kumaş, yastık içi mistik özellikte taşlar içeren yastık vs. özelliklere fazla para vermek gerekmez. Böyle özellikteki yastıklar 10-15 kat daha pahalı satılmaktadır.

EN YAYGIN YASTIK VE YATAK FİRMALARI YETERLİ BİLGİDEN YOKSUN

Bu yazıyı hazırlamadan önce Türkiye’de yaygın satış  ağı olan birkaç yastık ve yatak firmasını müşteri gibi gezip ön araştırma yaptım. Hatta telefonla ana merkez fabrika satış mağazalarını da aradım. Ancak yeterli bilgiden onları yoksun buldum.

Dikkat edilirse, omuz ile baş arası boşluk yastık ile doldurulmalıdır. Yastık yatınca çöken ve büzüşen olmamalıdır. Hiçbir boyun hastalığı olmayanlar serbest istediği gibi yumuşak yastıkta yatabilirler, ancak boyun ile yatak arası boşluğu doldurmaya yine de yastıkla destek olmaya çalışmakta fayda vardır.

BEL AĞRISI OLAN SERT ZEMİNE YATIRILMAZ

Bel ağrısı olan eskiden tahta zemin veya sert zeminde yatırılırdı. Asla bel ağrısı olan sert zeminde yatırılmamalıdır. Omurga da, belin yaradılış olarak belli bir fizyolojik kavisi vardır. İnsanlar bu yaradılışa uygun, bel açısı ve boşluğunu dolduracak tarz da yatakta yatmamalıdırlar.

ORTOPEDİK DİYE BİR YASTIK YOKTUR

Aslında piyasada ortopedik diye bir yastık bulunmamaktadır. Yataklarda kullanılan metal yay, kumaş kalitesi vs.göre yastıklar fiyatlandırılmaktadır.

PAHALI YATAK EN İYİ DEĞİLDİR

En pahalı yatak en iyi değildir. Yatağa yatınca sırt, bel bölgesindeki boşlukları dolduran yataklar daha iyidir. Set yataklar esnemediğinden, bel ağrısı olanlar daha kötü olurlar.

Eğer vücut şeklini alan yatak olursa ağrılı bölgeye yatak destek olur ve vücudun gevşemesine yardımcı olur. Su yatağı ve viskoelastik malzemeyle yapılan yataklar, uygun yatak seçimidir.

Bel ağrısı olan hafif dizini kırarak bacak boyunu kısaltıp, karına bacağını çekerse daha rahat uyur. Ek olarak ayak altına hafif yüksek yastık koyarsa daha da rahat eder.

YÜZ ÜSTÜ YATANLAR, İNCE YASTIK KULLANMALIDIR

Çoğu insan yan yatar, en az yüz üstü yatılır. Yüz üstü yatanlar, en ince yastık kullanmalıdırlar. Şeytan yüz üstü yatar. Pergamberler sırt üstü yatarlar. Efendimiz (Sellellahu Aleyhi Vesellem) sağ yan üzerine yattığı da biliniyor.

Uyurken ölen bebeklerin yarısı kadarı sağlıklı olup sadece yüzüstü yattığı için ölürler. Bu yüzden bebekleri yüzüstü yatırmamalıdır.

Bu makale toplam 1130 kez görüntülendi!.

Dikkat! YASAL UYARI: Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Yorumcu'ya aittir.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

KALAYCI30 Nisan 2018, Pazartesi - 09.16

6 aydır boynum ağrıyordu şekildeki gibi yastık aldım hiç ilaç almadım .Boynumun ağrısı geçti.Yazılarınızın devamını bekliyorum.Teşekkür ederim.

Arifane20 Nisan 2018, Cuma - 07.14

Eyvallah hocam.

Yazarlar